Проекти
Юли 2014 год.
Организацията ни получи финансова подкрепа за проекта „Да ги върнеме старите сортове ябълки и круши на нашата трапеза” – BG05/1082 от Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014.
Септември – декември 2008
Регионално движение „Екоюгозапад“, в партньорство с община Невестино и Югозападен университет – Благоевград, реализира проекта „Европейско гражданство – чиста околна среда и устойчиво развитие„, който се финансира от програма „Младежта в действие“ на Европейската комисия.
Септември – октомври 2006
„Къде е пътят към Европа“, съвместен проект с немската неправителствена организация „Грюнер Грашалм“, който се финансира от програма „Младежта в действие“ на Европейската комисия.
Октомври – декември 2004:
“Децата срещу тютюнопушенето”, проект реализиран в основните училища на Благоевград и финансиран за втора поредна година от Министерство на здравеопазването.
Септември – декември 2004: “Създаване на национална мрежа от местни НПО срещу разпространението на генетично модифицирани (ГМ) храни и растения и публикуване на карта с районите където са отглеждани ГМ растения”
Ноември 2003:
“Децата – най-уязвимата част от обществото по отношение замърсяването на околната среда” – проект насочен към изясняване на причините за уязвимостта на децата към замърсяването на околната среда и насоки за превантивна дейност. Изследване на влиянието на замърсяването на въздуха в Перник на здравето на децата. Съвместен проект с ХЕИ – Перник.
Oктомври 2003: “Децата срещу тютюнопушенето” – проект включващ дейности за намаляване на децата пушачи.
Септември 2003: Маркетингово проучване за използване на утайките от пречиствателната станция за отпадни води, Благоевград в селското и горско стопанство. Задача възложена от община Благоевград
Юли 2003:
Повишаване познанията на фермерите за генетично модифицираните растения – изготвяне на брошури и филм. Лобиране за приемане на максимално добър закон за генетично модифицираните организми.
Ноември 2002: Семинар „Изграждане на Електронна мрежа на нестопански екологични организации в Югозападна България“. Обучението се реализира съвместно с Фондация „Блулинк „.
Август 2002: Създаване на База Данни за водите по речни басейни в Интернет. Съвместен проект на Екоюгозапад с Фондация „Блулинк“ и партнъори Министерството на околната среда и водите и Институт по водни проблеми към БАН.
Април 2002:
Повишаване на познанията на обществеността по отношение на генетично изменените храни на българския пазар. Проектът се финансира от Германска фондация.
Януари 2002:
Посещение на фермери в България. Обиколка на Американски фермери в страната и срещи с български фермери и пресконференция за медиите. Пърси Шмайзер от Канада и семейство Том и Гейл Уайли от САЩ, лично засегнати от търговското отглеждане на генно инженерни /ГИ/ култури в Канада и САЩ, апелираха в България да не се отглеждат геннотично-изменени растения.
Декември 2001: Проект за основаване на Басейнов съвет за Западно-Средиземноморски регион, включващ водосборите на реките Струма и Места. Проектът се финансира от програмата MATRA/KAP на Холандското правителство.
Ноември 2001: „Разпространение на генетично изменените растения в България“ – филм представящ различието между официалната позиция на властите и действителността. Показва се че реколтата от генетично изменената царевица остава в България, не се спазват буферни зони между генетично изменената и неизмена царевица, и продукция от генетично изменената царевица не се съхранява в отделни складове.
Април 2001:
Откриване на „Воден клуб в Благоевград“ подкрепен и частично финансиран от Global Water Parthership.
Януари – май 2001
„Консолидиране участието на обществеността в дебатите за генетично инженерство“ 2001. Проектът включва превод от английски на български и публикуване на книгата „За кралете и зелето“, и е финансиран от Регионалния екологичен център – Будапеща.
Май 2000 – май 2001: Съвместен проект на община Благоевград, Еко клуб „Тера“ и „Екоюгозапад“ – „Въвеждане на пазарни механизми за подобряване управлението на отпадъците в Благоевград“ 2000-2001 за разделно събиране на пепелта от другите отпадъци в почти целия Благоевград, събиране на органичните отпадъци в квартал „Запад“ и компостирането им и въвеждането на нова организация за почистване на града. Проектът се финансира от програмата „Еколинкс“ на Американското правителство.
Декември 2000
Превеждане и публикуване на доклад „Разширяването на Европейския съюз и генетично изменените организми – преследване на движеща се цел“, с финансовата подкрепа на фондация JMG, Англия.
Ноември 2000
Организиране и провеждане на национален семинар „Генно-инженерни храни и земеделие“ за НПО и журналисти с участието на представители на три министерства – Министерството на околната среда и водите, Министерството на икономиката и Министерството на здравеопазването. Създаде се група от осем неправителствени организации, които имат вече своя e-mail мрежа и работят заедно. Проектът е финансиран от фондация JMG.
Февруари – май 2000
Съвместно с ANPED се извърши национално изследване, което се публикува като доклад „България корпоративна площадка на генно инженерни храни и земеделие“. Проектът се финансира от фондация JMG.
Ноември 1999
В сътрудничество с Експертната група на неправителствените организации при Съвета за управление на околната среда към община Благоевград се реализира проект „Партнъори за чист Благоевград“. Така се обединиха усилията на всички еко-организации и еко-клубове в града. Проектът се финансира от общината.
Ноември 1999
Заедно с Регионалната организация на „Евророма“ се изпълни проект „Почистване на дерета и озеленяване в гр. Симитли“. Проектът се финансира от Министерството на околната среда и водите.
Октомври 1999:
„Екоюгозапад“ и „Евророма“ организираха съвместно два екопразника за деца роми, които включваха почистване на градския парк и конкурс за детски рисунки. Финансирането се осигури от община Благоевград и фондация „Екология, спорт и здраве“.
Ноември 1998
Заедно с община Благоевград и Еко клуб „Тера“ се реализира проект за разделно събиране на пепелта от другите отпадъци в един квартал на Благоевград.
Юни 1998
В сътрудничество с ХЕИ – Благоевград, Перник и Кюстендил се реализира проект „Регионална кампания срещу генно-инженерните храни“. Проектът е насочен към майките и малките деца които са рисковите групи при консумацията на такива храни.
Юни 1998
Организира се национален семинар за неправителствените организации „По пътя към Европейския съюз – законодателството за околна среда“, финансиран от Милъоконтакт, Холандия.
Април 1998 -2000
Организира се седмично радиопредаване „SOS – Природа“, заедно с радио Благоевград. Това предаване даваше възможност на радио-слушателите да споделят на живо предложения, проблеми и да задават въпроси.
Септември 1996
В сътрудничество с Американския Университет се организира семинар за устойчиво управление на отпадъците и нови технологии за преработка и компостиране. Семинарът се финансира от Американски университет в Българи
Тази уеб страница е създаден с финансовата подкрепа на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на страницата се носи от РД „ Екоюгозапад” и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Програмата за подкрепа на НПО в България.